Our Blog

Kupujete nový byt a nabízí Vám „ateliér“?

atelier-studio-weber-reality-blog-poradna-praha

Rozhodli jste se koupit byt z nové výstavby? Přišli jste na inzerát realitní kanceláře, byt jste si prohlédli, a líbil se vám. Avšak při zájmu o bližší informace jste zjistili, že v katastru nemovitostí je prostor veden jako ateliér. Pak jste byli mylně informováni.

 

Co je vlastně ateliér?

Jedná se zpravidla o prostory, které se na první pohled od jiných bytů neliší. Mají vše, co se od bytu očekává. Téměř vše. Nelze je například kolaudovat jako byt, nejčastěji z důvodů nedostatečné světelnosti či nadměrné hlučnosti. A zároveň nejsou vhodné např. pro kancelářské využití, protože se nachází v bytovém domě. Pro tento typ nemovitosti proto vznikl název ateliér nebo studio.

 

Jaké jsou další nevýhody?

V takovém „bytě“ se také nelze přihlásit k trvalému pobytu. Na koupi této nemovitosti pravděpodobně nezískáte hypotéční úvěr, protože pro banku se jedná o nevhodnou zástavu.

Při pořizování ateliéru sice ušetříte peníze, pominu-li, že místo 15% DPH jako u bytu, zaplatíte 21% DPH jako u nebytového prostoru, avšak jeho zhodnocení je menší než u klasického bytu a při jeho prodeji narazíte na výše popsané problémy.

Hledáte-li bydlení, volte takový prostor, který je v katastru nemovitostí zapsán jako objekt k bydlení. Pořizovací cena je vyšší než u ateliéru, do budoucna se však vyhnete problémům.


Máte jakékoliv dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.

PhDr. Lenka Weberová
Vedoucí realitní kanceláře
Nositelka ocenění Zlatá makléřská berla

Mobil: +420 608 957 978
E-mail: info@realityweber.cz

Tags: , ,

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!