Our Blog

Přemrštěná cena – důvod neúspěšného prodeje

V realitní praxi se často setkáváme s požadavky nereálných cen při prodeji nemovitostí.

Obecně se dá říci, že každá třetí nemovitost je nabízena za nereálnou cenu, která odvádí jejího majitele od úspěšného prodeje a připravuje o mnohdy o statisícové částky. V tomto smyslu si prodávající sami škodí, když nedbají rady odborníka a v touze po tučném zisku dělají ze své nemovitosti ležák.

Mnozí majitelé si cenu stanoví sami na základě vlastní úvahy, protože „právě tolik potřebují“, aby např. splatili dluhy, vyrovnali se s bývalým partnerem atd.

Jiní zase určují cenu od pořizovací hodnoty nemovitosti, která již dávno není aktuální a na trhu propadne.

V takovém případě se prodej nedaří a s postupujícím časem je třeba cenu snižovat, nabídka dlouho okupuje realitní servery a nikdo ji nechce.

Alfou a omegou úspěšného prodeje je nechat si cenu nemovitosti vypočítat a zdůvodnit odborníkem. Je-li zakázka uvedena na trh vhodným způsobem a zejména za cenu reflektující situaci na trhu, je úspěšný prodej zaručen.

Nezřídka se také stává, že makléř kývne prodávajícím na jakoukoli cenu, aniž by provedl její reálný rozbor. Takovému „odborníkovi“ je lépe se vyhnout.

V naší RK provádíme před prodejem pečlivý výpočet ceny vycházející z předpokladu, za kolik by se dnes předmětná nemovitost postavila, kolik stojí m3 takové stavby, jaké je opotřebení a cena případné rekonstrukce.

Dalšími důležitými ukazateli jsou lokalita, dopravní dostupnost a infrastruktura.

Závěrem lze tedy konstatovat, že správné stanovení ceny nemovitosti je základem každého úspěšného prodeje.

Tags:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!