Our Blog

Šance na bydlení ve vlastní nemovitosti v roce 2024

Ceny bydlení rostly od roku 2013 a zejména v letech 2020-2022 byl jejich růst velmi výrazný. Společně se zvýšením úrokové sazby u hypotéčních úvěrů, která se v roce 2023 pohybovala kolem 7%, se pořízení vlastního  bydlení pro většinu mladých lidí stalo nedostupným.

V roce 2023 ceny nemovitostí již nerostly a starší byty a rodinné domy dokonce začaly zlevňovat. Realitní trh to však nerozhýbalo. Důvodem bylo zvýšení nákladů na rekonstrukci takových objektů, stejně jako nákladů na energie. Nepomohli ani investoři, ti našli výhodnější možnosti, než nakupovat drahé byty a inkasovat nájemné, i když nájemné rovněž vzrostlo. Velkou poptávku po nájemních bytech a zvýšení jejich cen rozpoutala finanční nedosažitelnost bydlení pro občany ČR, stejně jako velká vlna migrace z Ukrajiny.

Zatímco ceny nemovitostí od roku 2019 stouply o 60%, nárůst mezd činil pouze 20%. Češi obecně dávají přednost vlastnickému bydlení, které se pro ně z výše uvedených důvodů stalo více méně nedostupným.

Jaká je tedy šance na pořízení vlastního bydlení v roce 2024 a blýská se na lepší časy? Obecně se má za to, že realitní trh bude ještě v první polovině roku stagnovat. S poklesem základní úrokovém sazby očekáváme  rovněž pokles úrokové sazby u hypoték, maximálně však o 2%. Tato skutečnost by mohla oživit realitní trh, nebude mít však výrazný vliv na růst cen nemovitostí.

Ty budou spíše stagnovat, mírný nárůst by mohl nastat u bytů a stavebních pozemků, kterých je stále nedostatek.

Tags:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!