Our Blog

Ceny realit jsou historicky nejvyšší

realitni kancelar praha 4

Jaký byl rok 2016

Rok 2016 byl v Praze z hlediska aktivity na trhu nemovitostí historicky nejúspěšnější. Dobrá ekonomická situace ve společnosti, snižování úroků u hypotéčních úvěrů, příliv mladých, schopných lidí z celé ČR i ze zahraničí vyvolaly značný zájem o bydlení. O byty neměli zájem pouze lidé, kteří je pořizují jako investici a dále pronajímají, ale díky levným hypotékám vzrostl zájem o vlastní bydlení zejména mezi mladými lidmi. To mělo za následek prudký nárůst cen, zužování nabídky cenově dostupnějších bytů, přičemž bylo prodáno i mnoho bytů, které v dřívějších letech byly neprodejné. Koncem roku bylo zřejmé, že v roce 2017 musí nastat změny.

Méně dostupné hypotéky v roce 2017

Při skokovém nárůstu cen bytů vzniká otázka, zda všichni dlužníci dostojí svým závazkům a budou schopní splácet hypotéky. V situaci, kdy ceny bytů převyšují jejich skutečnou hodnotu, banky přestaly již začátkem roku 2017 poskytovat 100% hypotéky. Zájemci o hypotéky musí část kupní ceny hradit z vlastních prostředků a dá se předpokládat, že podíl vlastních prostředků se bude stále zvyšovat, čímž budou hypotéky pro mnohé zájemce nedostupné. Další zpřísnění pravidel pro poskytování hypotéčních úvěrů nastane od 1. 4. 2017.

Snížená nabídka nových bytů v roce 2017

V Praze je již 2 roky značně ztížena příprava staveb. To má za důsledek pokles počtu jejich zahájení. Rozpor mezi značnou poptávkou po bydlení a nízkou nabídkou v roce 2017 bude mít za následek udržení cen bytů na maximální výši.

Prodej za maximální ceny

Zatímco obtížněji dostupné hypotéky zájem o bydlení částečně sníží, nižší nabídka bytů bude držet jejich ceny stále na maximální výši, a to nejen u nových bytů, ale i u bytů starších, které budou pro mnohé zájemce snáze dostupné než byty nové.

Nejméně první polovina roku 2017 je tedy stále ideální období pro prodej nemovitostí, neboť ceny se drží na maximálních hodnotách.


Máte jakékoliv dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.

PhDr. Lenka Weberová

Vedoucí realitní kanceláře

Nositelka ocenění Zlatá makléřská berla

Mobil: +420 608 957 978

E-mail: info@realityweber.cz

Tags: , ,

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!