Our Blog

Dojde ještě k vyšší regulaci podmínek u hypoték?

Podmínky pro hypotéky se postupně zpřísňují, jak to zahýbe s realitním trhem v Praze? A co na to banky?

Ještě v loňském roce nebyl problém získat hypotéku. Vzhledem k dobrému fungování ekonomiky stoupl počet žadatelů o úvěry, přestože ceny nemovitostí vyšplhaly na maximum. Tato situace byla podpořena i velmi příznivými úrokovými sazbami pohybujícími se pod 2 %.

V prosinci loňského roku vstoupil v platnost zákon o spotřebitelském úvěru a dostupnost hypoték se začala mírně zhoršovat. V prvním čtvrtletí roku 2017 se tato situace ještě na počtu a objemu hypoték neprojevila.

Od 1.4.2017 mohou banky poskytovat hypotéky maximálně do 90 % hodnoty nemovitosti a začaly se řídit doporučením České národní banky, aby úvěry ve výši nad 80 % kupní ceny činily pouze 15% jejich celkového objemu, přičemž o tento typ hypoték je nejvyšší zájem. Postupně dochází ke zvyšování úrokových sazeb, banky však nabízejí kompenzaci ve formě prodlužující se fixace úvěrů na 6 až 8 let.

Další zpřísnění podmínek pro získání hypotéčního úvěru lze očekávat přijetím novely zákona o České národní bance, kterým by tato banka získala pravomoc nejen pravidla bankám doporučovat, ale přímo je závazně určovat.

Do budoucna lze očekávat, že podmínky pro poskytování hypoték se ještě zpřísní, avšak na fungování realitního trhu zejména v Praze to nebude mít zatím zásadní dopad, neboť poptávka po nových, ale i starších bytech výrazně převyšuje nabídku.


Máte jakékoliv dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.

PhDr. Lenka Weberová
Vedoucí realitní kanceláře
Nositelka ocenění Zlatá makléřská berla

Mobil: +420 608 957 978
E-mail: info@realityweber.cz

Tags: , ,

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!