Our Blog

Příčiny vysokých cen bytů

V minulých letech se realitní trh dynamicky rozvíjel, díky růstu ekonomiky, tlaku na zvyšování platů a velmi dostupných hypoték. Ceny bytů stoupaly. V obecně příznivé ekonomické atmosféře stoupala poptávka po vlastnickém bydlení i za vysoké ceny.

V roce 2007 byl o bydlení veliký zájem. Ještě v roce 2008 byla zahájena výstavba více než 43000 bytů. Tento stav se z důvodu nižší poptávky způsobené horší ekonomickou situací začal rychle měnit a v roce 2013 byla zahájena výstavba již pouze 22000 bytů. Od té doby se opět začalo společnosti ekonomicky dařit, k tomu hypoteční banky významně snížily úrokové sazby, a tak začala růst poptávka po bydlení. Množství bytů, které se od roku 2013 každoročně staví (v roce 2018 cca 27500), však nemůže pokrýt poptávku.

Důvody nedostatečného množství výstavby bytů jsou známy. Zdlouhavé stavební řízení, nedostatek některých stavebních materiálů, nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, atd. Jestliže k nedostatku bytů připočteme ještě stále rostoucí ceny stavebních prací, nemohou být byty levné.
Dle informací z médií by se situace na trhu mohla změnit k lepšímu.

Předpokládá se vytvoření centrálního stavebního úřadu a zjednodušení stavebního řízení, jakož i regulace krátkodobých pronájmů Airbnb. Již nyní se zvětšuje počet lidí, kteří se chystají rekonstruovat starší nemovitost, a tak řešit bytovou situaci. V neposlední řadě i zpřísnění hypoték v říjnu 2018 apředpokládaný růst úrokových sazeb v roce 2019 sehraje svou roli.

Zpomalující se ekonomika a horší dostupnost hypoték budou mít vliv na poptávku po bytech a jejich cenu. Vlastnické bydlení se tak stane pro většinu obyvatel nedostupné. Zatím ceny bytů stagnují, i když někteří prodávající to zatím nechtějí vzít na vědomí. Dá se předpokládat, že ceny bytů půjdou dolů. V roce 2019 to však ještě nebude.

Chcete stihnout výhodný prodej nemovitosti? Kontaktujte nás.

PhDr. Lenka Weberová
Mobil:+420 608 957 978
Realitní kancelář Weber a spol.
Novodvorská 1062/12
142 00 Praha 4 

 

Tags: , , , ,

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!