Our Blog

Jak ovlivní zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték ceny bytů

atelier-byt-reality-praha-ceska republika

Již několik let je v Praze nedostatek bytů. Hlavními příčinami tohoto stavu je na jedné straně pomalá výstavba způsobená zdlouhavým povolováním staveb a na straně druhé velký zájem o byty zapříčiněný ekonomickým růstem, snadno dostupnými hypotékami a nízkými úrokovými sazbami u spořících účtů.

Od měsíce října 2018 však dochází na doporučení ČNB ke značnému zpřísnění hypoték, poskytnutá hypotéka nesmí překročit devítinásobek  ročního čistého příjmu a splátky všech dluhů mohou činit pouze 45% průměrného čistého měsíčního příjmu. Dalším omezením je, že banky poskytují pouze 80% ceny nemovitosti, tudíž zájemce musí disponovat vlastními zdroji ve výši 20 %.

Zpřísnění hypoték může ovlivnit vývoj cen nemovitostí. Je pravděpodobné, že ceny nemovitostí klesnou, zejména v oblastech, kde není pracovní příležitost.  Nedá se však předpokládat, že začnou klesat ceny bytů v Praze, spíše půjde o cenovou stagnaci, neboť zájem o byty převyšuje nabídku. Bytů je nedostatek a nedá se předpokládat brzké zrychlení jejich výstavby. Koupě bytu bude nadále dobrou investicí, ať už s ohledem na rostoucí ceny nájmů, nebo rozmáhající se „sdílené bydlení“.

Vzhledem k uvedenému ceny bytů v nejbližší době neklesnou.

Máte jakékoliv dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.

PhDr. Lenka Weberová
Vedoucí realitní kanceláře
Nositelka ocenění Zlatá makléřská berla

Mobil: +420 608 957 978
E-mail: info@realityweber.cz

Tags:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!