Our Blog

4 novinky v realitách

realityweber.cz

1) Rok 2016 přináší novinky pro fungování realitního trhu. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je třeba mít k dispozici i při pronajímání bytů. Zpravidla ho mají již všechny bytové domy k dispozici a klient si ho může vyžádat u Společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo na bytovém družstvu.

2) Další novinkou je, že zřejmě od června letošního roku by měl daň z nabytí nemovitosti platit kupující a nikoliv prodávající, jak tomu bylo doposud. Mnozí klienti se ptají jak tato skutečnost ovlivní ceny nemovitostí. Jsme toho názoru, že kupní ceny nemovitostí v kupních smlouvách budou sníženy přibližně o 4 % daně z nabytí nemovitých věcí, tj., že prodávající obdrží kupní cenu přibližně stejnou, avšak kupující vedle kupní ceny bude platit i daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z kupní ceny. Finanční úřady přenášejí povinnost platby této daně na kupující, u kterých bude vymahatelnost daně jednodušší z titulu vlastníka nemovitosti.

3) Dále bylo schváleno, že práce realitního makléře bude tzv. vázanou živností, tj. nebude ji moci vykonávat každý, aniž by předem prokázal odborné znalosti. Tato změna by měla nastat od poloviny roku 2017.

4) Od nového roku se také zvýšilo DPH na prodej pozemků. Mnozí lidé se domnívají, že při prodeji pozemku či rodinného domu mezi fyzickými osobami budou platit DPH a berou to jako důvod ke zvýšení ceny nemovitosti. Ve skutečnosti se však jedná pouze o koupi pozemků od developerů a firem, které jsou plátci DPH. Toto zvýšení DPH na 21 % budou platit lidé, kteří si pořizují byt z nové výstavby, nové RD od firem apod.

CHCETE VĚDĚT VÍCE? KONTAKTUJTE MĚ – 608 957 978

PhDr. Lenka Weberová

realitní makléřka

Tags:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!